Telefon
WhatsApp

Ergenlik Döneminin Evreleri ve Yaklaşımlar

Ergenlik Döneminin Evreleri ve Yaklaşımlar

1. Erken Ergenlik (12-14 yaş)

Erken ergenlik dönemi, hormanal sistemin aktif hale gelmesi ve dalgalanmalar göstermesi ile başlar. Bu değişime paralel olarak fiziksel ve zihinsel değişimler de hızlanır. Hormanlardaki değişim beyni de doğrudan etkiler ve duygu, davranış ve bilişşsel işlevlerde belirgin değişimler başlar. Ergen ebeveyleriyle daha  çok çatışır, otoriteye daha çok karşı gelebilir, sınırlarını test eder.  Ebeveynlerinden daha çok arkadaşları ile zaman geçirmeyi tercih eder. Ara sıra kendinden beklenmeyen çocuksu davranışlar gösterebilir. Ergen, ev oratmında da odasında yalnız kalmayı, müzik dinlemeyi daha çok  sevmeye başlar. Çoğunlukla, öfkeli ve alıngan bir ruh halinde olduğu gözlemlenebilir. 

Ebevenyler Nasıl Davranmalıdır?

Ebeveynler, ergen ile tartışmaktan kaçınmalı, onun mahremiyetine, kişiliğine ve tarzına saygı duyduklarını davranışları ile de gösterilmelidir. Arkadaşları ile olan ilişkileri kabul edilmeli ve desteklenmeli, kendisini sevmesi ve kendinden memnun olması için ergeni eleştirmek yerine onu olduğu gibi sevildiği hissettirilmeli ve sözlü olarak da ifade edilmelidir.

 

2. Orta Ergenlik (14-17 yaş) 

Orta ergenlik dönemi, ergenin yaşadığı bu değişime yavaş yavaş alışmaya başladığı bir dönemdir. Gittikçe artan öfkesini kontrol etme yöntemlerini keşfetmeye başlar. Bu dönemde kimlik arayışına, kendin ve sınırlarını keşfetmek için çeşitli denemeler yapar. Bu denemeler sebebi ile, dengesiz davranışlar göstererek hırçınlaşması normaldir. Hemen her konuda fikri her gün değişebilir. Daha bağımsız olmak ister; rol model olarak aldığı kişi ve arkadaşları ile daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Kendisine ait öznel dünya görüşü ve değer yargılarının şekillenmesinde, önceliklerin belirlenmesinde gerekli olan denemeler gencin tutarsız ve dengesiz bir görüntü sergilemesine yol açabilir. Bazen tüm konularda ebeveynleri ile zıtlaşma çok yoğun yaşanabilir. Bu çatışmaların temelinde, bireyselleşme arzusu yatmaktadır.

Ebeveynler Nasıl Davranmalıdır?

Ebeveynler, ergenlerin fikirlerini almalı ve onların fikirlerine değer verdiklerini göstermelidir. İlgi alanlarını ve yaptıkları seçimleri desteklemek, kendilerine olan özgüvenleri artırakcaktır. Öte yandan, arkadaşları konusunda yardım istemeleri durumunda bilinçlendirmeye özen gösterilmelidir.

 

3. Geç Ergenlik (17-19 yaş)

Geç ergenlik dönemi, ergenin hormanları etkisi ile değişen bedenine ve beynine, dolasıyla da duygusal ve de dürtüsel yoğunluğa alıştığı dönemdir. Bu dönem de dürtülerini bekletilmeyi, ya da sosyal ve kültürel beklentilere uygun yöntemlerle eyleme dönüştürebilmeyi öğrenir. Bilişsel gelişime bağlı olarak soyut kavramlar daha iyi anlaşılır. Kimlik ve görüşler iç tutarlılık kazanmak ile birlikte; yavaş yavaş sabitleşir. Akademik beklentiler, yaşam amacı daha net olarak ifade edilebilir hale gelir. Ergenin kendi sınırlarını keşfetmeye başlaması, neyi iyi yapabildiğini, hangi alanlarda becerikli olamadığını fark etmesi ergenlik döneminin sonunun yaklaştığı habercisidir

Ebeveynler Nasıl Davranmalıdır?

Ebeveynler, ergen ile geleceği hakkında düşünceleri üzerine sohbet edebilir. Destek beklediği durumlarda fikirlerine fazlaca müdahale etmeden; fikirlerinin ve aldıkları kararların artı ve eksiklerini öne çıkaracak şekilde yardımcı olunmalıdır. 

Paylaş:

Etiketler: