Telefon
WhatsApp

Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor?

Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor?

Ev ödevleri,  ebeveyn-çocuk ilişkisinin en büyük yıpratıcılarından biri.  Çocuklar okuldan eve geldikten sonra ödevlerinin başına oturmamakta ısrar ediyor, ödevini yapmaya başladıklarında ise devam etmekte zorlanıyorlar. Ebeveynleri ise ödevlerin yapılması ve hemen bitirilmesi konusunda ısrar ediyor. Böylece ödeve duyulan öfke, ebeveyn-çocuk ilişkisine taşınıyor.

Brown Üniversitesi 1173 ebeveynin katıldığı araştırmanın sonuçları, ebeveynlerin çocuklarının ödevleri nedeniyle kaygı, stres ve gerginlik yaşadıklarını gösteriyor.

Araştırmada ebeveynler tarafından bildirilen ödeve bağlı aile içi stres ve gerginliğin en çok şu durumlarda artmakta:

Ebeveynler ödevlere yardım etme konusunda kendilerini yetersiz hisseettiklerinde,

Çocuklar ödevleri yapmak istemediğinde,

Ödev yapma konusu aile içinde (ebeveyn-çocuk) tartışmalara neden olduğunda,

Ödevin zorluğu hakkında ebeveyn ile çocuk arasında anlaşmazlık çıktığında,

Durum böyleyken, evde ödev yapmanın altında birçok faktörü akılda bulundurmakta fayda var. Eve geldiklerinde stresli ve performans kaygısının ağırlıklı olduğu bir ortamı evde yaşamamalılar.

Yukarıda belirttiğimiz bilgilere dikkat edilmesi, ödev meselesinin sağlam zemine oturtulmasına ve muhtemel ödev yapma(ma) krizine karşı Deneyimli uzman öğretmen kadromuz ile öğrencinin durumunu anlayan ama gerektiğinde sınır koyan ve yapıcı çözümler üreten taraf olarak çocukların öğrendiklerini daha kalıcı hale getirilir.

''a+4b Eğitim Modeli'' olan KEP (Kişileştirilmiş Eğitim Programı) ile kursumuzda öğrencilerimizin eksik kalan kazanımlarını tamamlayıp bilgilerini kalıcı hale gelmesi sağlanır.

DAHİBİLGİ' de öğrenciler hedeflerine ulaşmak için yollarını bilgi ve eğitimler ile kısaltıyor.

 

Paylaş:

Etiketler: Çocuğum Neden Ödev Yapmak İstemiyor?